PS2-72VBATT External Battery Cabinet for Liebert PowerSure PSI 1920 VA/ 2200 VA/ 3000 VA UPS Systems
The PS2-72VBATT External Battery Cabinet from Liebert extends the battery runtime for PowerSure PSI 1920 VA/2200 VA/3000 VA UPS Systems. Offering 2U form factor, this cabinet can be rack mounted or can be placed in tower position. This 72 VDC battery cabinet comes bundled with battery cable, tower stands, rack-mounting hardware kit.
Looking for more Surge Protection & Back-up (UPS) Infrastructure products? Try the Rack Air Distribution Unit 2U 120 V 60 Hz from American Power Conversion. Another product to consider is the American Power Conversion Rack Air Distribution Unit 2U 208/230 V 50/60 Hz.