AVOCENT-EQUINOX Avocent HGA51G-DIR30 Directional Antenna
Avocent HGA51G-DIR30 Directional Antenna
Extend wireless audio and video up to 1000 feet (305 m) line-of-sight with this optional directional antenna using the Emerge EWMS1000 wireless media streamer or the Emerge MPX1000 HD multipoint extender.The Avocent Emerge HGA51G-DIR30 directional antennas work together with the EWMS1000 wireless media streamer or MPX1000 HD multipoint extender to provide line-of-sight extended distance capability when required by an installation. The Emerge HGA51G-DIR30 directional antenna works by focusing the energy of the antenna signal into an intensified unidirectional beam. In line-of-sight applications the directional antenna allows the EWMS1000 wireless media streamer receiver or MPX1000 HD multipoint extender receiver to be placed up to 1000 feet from the transmitter.The optional HGA51G-DIR30 directional antenna ships with two antennas, one antenna for the device transmitter, and a second antenna for the device receiver. The directional antennas work in the 802.11a band and provide frequency ranges of 5.150 GHz to 5.825 GHz. Applications requiring extended distance benefit from using the directional antenna as it allows the user to install a display system without running wires around a room, or incur the expense of having to open walls to run conduit.Emerge HGA51G-DIR30 Directional Antenna features optional 8dB/High Gain 5.1 GHz Antennas (includes two). Product Description Avocent Emerge HGA51G-DIR30 - antenna Product Type: Antenna Dimensions (WxDxH): 4.5 in x 1.5 in x 10.5 in Weight: 1.5 lbs Directivity: Directional Compliant Standards: CE, UL, cUL, FCC Manufacturer Warranty: 2 years warranty ALTERNATE ITEM #: HGA51G-DIR30 UPC: 0636430043739