LANTRONIX BOSKIT12U0-01 SLB88412-01 PERPWITH SLS200USB0-01 KVM/IP
BOSKIT12U0-01 SLB88412-01 PERPWITH SLS200USB0-01 KVM/IP
Providing secure console access, remote power management, KVM over IP and an integrated Ethernet switch, the BOS (Branch Office Solution) Kit is the all-in-one solution for managing remote servers and IT infrastructure assets!The Branch Office Solution Kit combines SecureLinx Branch Office Manager (console, power, switch) with SecureLinx Spider (KVM-over-IP) into a single, affordable and space-saving solution for satellite facilities of all types.The Branch Office Solution Kit is a must for any remote facility with important data and/or applications that require reliable network connectivity and consistent uptime. Product Description Lantronix SecureLinx SecureLinx Branch Office Solution Kit - console server Device Type: Console server Enclosure Type: External - 1U Dimensions (WxDxH): 17.2 in x 12 in x 1.7 in Weight: 9.9 lbs Data Link Protocol: Ethernet, Fast Ethernet, RS-232 Network / Transport Protocol: TCP/IP, UDP/IP, NTP, FTP, BOOTP, DHCP Remote Management Protocol: SNMP 1, SNMP 2, Telnet, SNMP 3, HTTP Included Accessories: Lantronix SecureLinx Spider SLS200 (USB) Features: DHCP support, BOOTP support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X) Power: AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) ALTERNATE ITEM #: BOSKIT12U0-01 UPC: 0783384233423