OCZ Technology OCZ ELITEXSTREAM 1000W OCZ1000EXS
OCZ ELITEXSTREAM 1000W OCZ1000EXS
The EliteXStream power supply family is the top choice for high-powered gaming systems and workstations. Designed to offer the consumer market an enthusiast-grade computer power supply with a state-of-the-art architecture, the EliteXStream is the ultimate power solution for those that require the ultra-efficient, advanced reliability, high-wattage solutions for leading-edge gaming machines. OCZ designed the 800W and 1000W EliteXStream for optimum power distribution to all components by utilizing the highly efficient single +12V rail design perfected by PC Power & Cooling. This trail-blazing approach to +12V rail design ends the need to budget power across the rails as is the case with the less effective multi-rail design found in the vast majority of high-performance PSUs on the market today. Providing sufficient power for all your high-end components including multiple GPUs, the EliteXStream will provide stable, well distributed, certified power to today s most power hungry platforms and beyond. Each powerful yet energy-efficient EXS model is certified under the 80+ Certified program so they run cool and save on utility power. The EliteXStream will be available in 800W and 1000W configurations, delivering up to 1KW of continuous power through a complete array of connectors including four 8 pin (6+2) PCI-E and 17 drive connectors and is kept supremely cool with a large 120mm fan and features a standard ATX power supply form factor. The EliteXStream offers one of the industry's most robust consumer power supply designs on the market, and is backed by an incredible 5 year warranty and unmatched technical support from OCZ.
Want to buy the OCZ ELITEXSTREAM 1000W OCZ1000EXS?