INTEL Intel S5000VSA4DIMMR Server Board - Intel 5000V - Socket J - 1333MHz, 1066MHz, 667MHz FSB - 8GB - DDR2 SDRAM - DDR2-533/PC2-4200, DDR2-667/PC2-5300
Intel S5000VSA4DIMMR Server Board - Intel 5000V - Socket J - 1333MHz, 1066MHz, 667MHz FSB - 8GB - DDR2 SDRAM - DDR2-533/PC2-4200, DDR2-667/PC2-5300
With more opportunities to expand business potential than ever before, cost conscious companies are looking for ways to use technology more effectively and reach their organizational goals. To be successful in competitive markets, small and medium businesses are realizing the need for server technology.The Intel Server Board S5000VSA brings next-generation technology to growing companies. An ideal solution for print, file, web and other multi-functional small to medium business application servers, the S5000VSA board delivers strong reliability and quality to this growing market.While server management functions are generally available as an add-on, the S5000VSA includes integrated platform management interface 2.0 from Intel for greater ease of use. This server board also offers increased flexibility by supporting SATA and SAS, as well as SCSI via an add-on card. Product Description Intel Server Board S5000VSA - motherboard - SSI EEB 3.6 - 5000V Product Type: Motherboard Form Factor: SSI EEB 3.6 Dimensions (WxDxH): 12 in x 13 in Chipset Type: Intel 5000V Multi-Core Support: Dual-Core / Quad-core Max Bus Speed: 1333 MHz Processor: 0 ( 2 ) - LGA771 Socket Compatible Processors: Dual-Core Xeon 5000 series, Dual-Core Xeon 5100 series, Quad-Core Xeon 5300 series 64-bit Processors Compatibility: Yes RAM: 0 MB (installed) / 16 GB (max) Supported RAM Technology: DDR II SDRAM Supported RAM Integrity Check: ECC Storage Controller: ATA-133, Serial ATA-300 (RAID) USB Ports Configuration: 6 x USB Storage Ports Configuration: 1 x ATA, 6 x SATA Graphics Controller: ATI ES1000 - 16 MB DDR SDRAM Networking: Network adapter - Intel 82563EB - Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet ALTERNATE ITEM #: S5000VSA4DIMMR UPC: 0735858196093
In the market to buy the Intel S5000VSA4DIMMR Server Board - Intel 5000V - Socket J - 1333MHz, 1066MHz, 667MHz FSB - 8GB - DDR2 SDRAM - DDR2-533/PC2-4200, DDR2-667/PC2-5300?